هرچند نبینی تو ولی ملت ایران ..شیریست که بر پرچم خورشید نشان است

۱۳۹۰ آبان ۲۶, پنجشنبه

مبارزه ای مضر؛ از برهنه شدن وبلاگنویس مصری تا کنفرانس برلینکنفرانس برلین سال ۱۳۷۹ را خاطرمان است؟ که چند ایرانی‌ خارج نشین لباس درآوردند و تمام برهنه شدند و شعار سر دادند؟ هدفشان البته مقابله با جمهوری اسلامی بود و نشان دادن مخالفتشان با حجاب اجباری. ولی‌ آیا عملشان سودبخش بود؟ البته جمهوری اسلامی برای بازداشت و فشار بر سخنرانان کنفرانس می‌‌توانست هر بهانه‌‌ای پیدا کند و ولی‌ همان اتفاق هم سبب شد.

نمی دانم اگر آن لحظه به آن زن و مرد برهنه می‌‌گفتند که همان سخنرانان در بازگشت به وطن به بهانه "اقدام علیه امنیت ملی‌" و توهین به اسلام محکوم به اعدام می‌‌شوند، چه می‌‌کردند. یا به آنها می‌‌گفتند که تنها اثربخشی کارشان، خرید و فروش سی‌ دی‌های کنفرانس و تماشای آن صحنه کذایی توسط افراد بیمارِ جنسی‌ است! کاش می‌‌گذاشتند که سخن امثال محمود دولت آبادی، مهرانگیز کار، فریبرز رییس دانا، منیرو روانی‌ پور و دیگر فرهیختگان به پایان می‌‌رسید که هر گفتاراشان افشاگری بود.

و امروز هم، دختری وبلاگنویس در مصر هنجارها را شکست و تمام برهنه و اغواگرانه عکسی از خودش منتشر کرد. به گزارش خودنویس، این اعتراض برای نشان دادن فقدان آزادی بیان در مصر است که آن دختر جوان معتقد است که برهنگی می‌‌تواند "واقعیت عریان" را نمایش دهد.

ابتدا برای وبسایت خودنویس متاسف شدم که عکسی‌ سانسور شده از دختر وبلاگنویس را منتشر کرد. باید به آنان گفت که اگر کار آن دختر درست است و در هدف روشنگری و مبارزه با حجاب اجباری است، می‌‌بایست بدون دستکاری آن را منتشر می‌‌کردند که خود این یعنی سانسور. اگر هم صرف هدف  اطلاع رسانی است که گذاشتن آن عکس دستکاری شده بی‌ معنا است.

دوم هم این که چنین کاری نه تنها اثر بخش نیست که زیان هم دارد. همین کار، دستاورد انسان های آزاد اندیشی‌ را که با منطق به جنگ خرافات می‌‌روند باطل می‌‌کند و به متحجرین این دستاویز را می‌‌دهد که مخالفانشان در پی‌ این گونه آزادی هستند و اگر قوانین شریعت نباشد به حیوانیت می‌‌رسیم.

سوم که آزادی در هیچ جای جهان به معنای مطلق نیست. هر جامعه‌ای هم هنجار‌های خود را دارد و تفاوت همه‌جا هست و در جوامع غربی هم نمی‌‌توان چنین بی‌ پروا و تمام برهنه به خیابان رفت. جایی که تنها بی‌ حجاب بودن این خانم می‌‌توانست پیام آور مبارزه با خرافات و محدودیت باشد، چنین بی‌ پروا ظاهر شدن ایشان جای پرسش دارد.


لینک نوشته در وبسایت بالاترین

۹ نظر:

 1. نسخه پیجی های کودکانه روشهای حتی غیر رایج درغرب واجرای آن در شرق.بجز خلط مبحث نتیجه دیگری رادر برندارد.

  پاسخحذف
 2. مرسی از تحلیل درست و بجای شما.
  این افراط گرایی بی بند و بار فقط به نفع افراط گرایی متحجر است. و به ضرر آزادیخواهان واقعی جامعه که اکثریت جامعه را تشکیل می دهند.
  هر چه می کشیم از دست افراطیون است و بس.

  پاسخحذف
 3. اين سوال از شما ميکنم
  اگه اگه اين کار يک مرد ميکرد
  و باز از اخلاق آبرو حرف ميزدين
  ميگفتين اين کار بهانه ميده
  دست حکومت خون جنايت
  و اين اعتراض ربط ميدادين
  به سکس

  پاسخحذف
 4. در جوامع دیکتاتورزده ملت یا از این ور بام می افتند یا از اون ور!!! در چنین جوامعی همه ی حرکتها افراطی و احساسی و بدون مآل اندیشی هست!

  پاسخحذف
 5. به ناشناس! بله مرد و مرد ایرانی‌ هم این کار را کردند پس از این خانوم و تفاوتی‌ در اصل ماجرا‌ ایجاد نمی‌‌کنه..من به دیده جنسی‌ نگاه نکردم و خواستم جریان رو عمیق تر بحث کنم

  پاسخحذف
 6. عزیز جان،

  یک-
  کار خودنویس عجیب و غیر اخلاقی نبوده است،
  خودنویس به عنوان یک رسانه، نمی تواند یک عکس کاملا برهنه را نشان دهد، این کار خود نویس، خلاف اصولا روزنامه نگاری نیست.
  خودنویس به عنوان یک رسانه باید به انتشار ماجرا بپردازد که البته پرداخته است.

  دو-
  شتر سواری دولا دولا نمی شود!
  من معتقدم که برهنه بودن، یا حتی بازی فیلم های پورنو، مساوری با حیوانیت نیست.
  اصولا هیچ چیزی انسان را به مرحله حیوان نمی رساند، هر انسانی در هر شرایطی انسان است و صد البته که برهنه شدن، چیزی از انسانیت کسی کم نمی کند.
  وقتی چنین نظری داشته باشیم، دیگر نظر احمقانه چند نفر خرافاتی یا دیندار، برایمان مهم نیست.
  آنها صد تا حرف مسخره دیگر هم می زنند.
  ما نباید نظر خودمان را بر اساس موضع گیری آنها بنا کنیم.

  سه-
  بله،
  نمی توان لخت و برهنه به خیابان رفت!
  اما مگر این دخترک به خیابان به صورت لخت قدم نهاده است!؟
  او در وبلاگ خودش تصویر خودش را گذاشته و قبل از ورود به وبلاگ او نیز، یک اخطار وجود دارد که این وبلاگ حاوی تصاویر برهنه است.
  -------------------

  در کل من کار این دختر را بسیار شجاعانه می دانم.

  پاسخحذف
 7. بله! من هم در کل کار دختر را شجاعانه می‌دانم.

  ۱- محذوریت خودنویس مسلم است و انتظار انتشار عکس کامل برهنه را نداشتم. نکته اینجا بود که اگر هدف نشان دادن کار دختر بود باید همان شکل نشان می‌‌دادند و اگر محذوریت داشتند، می‌‌توانستند عکسی دیگر از همان خانوم را منتشر کنند و به گذاشتن لینک وبلاگ آن خانوم بسانده کنند.

  ۲
  . من هم معتقد نیستم که برهنگی= حیوانیت و هر کسی‌ در انتخاب پوشش خود آزاد باید باشد. نکته اینجا بود که اگر هدف آن خانوم مبارزه با حجاب اجباری (که در عکس‌های ایشان کاملا بی‌ حجاب و آزاد در دانشگاه بودند!) بود، به این شیوه‌های احساسی‌ و ضرب العجلی نمی‌‌توان موقق شد. اگر هدفش تحت تاثیر قرار دادن آن گروهی بود که موافق حجابند که با این شیوه نمی‌‌توان آنها را مجاب کرد و برای من و شما هم که به آزادی حجاب اعتقاد داریم که دیگر سودی ندارد.

  پاسخحذف
 8. ۳- ایرادی به وبلاگ ایشان نیست و هر کسی‌ مجاز است در در خلوت خود یا دنیای مجازی هر شکل که می‌‌خواهد رفتار کند. هدف من از نوشتن این مقاله، جوگیری ما ایرانی‌‌ها و از این سمت پشت بام افتادن بود و بزرگ کردن این قضیه.

  پاسخحذف

تمام نظرات را می‌‌خوانم و اگر سخن تازه‌ای باشد، پاسخ می‌‌دهم. تنها خط قرمز "خورشید نشان"، ناسزا گویی و آوردن واژگان توهین آمیز است که با پوزش بسیار، حذف می‌‌شوند; و بجز آن، پذیرای هر اندیشهٔ مخالفی هستم. از خوانندگان گرامی‌ خواهش می‌‌کنم که از باز کردن "لینک" هایی که در بخش گفتمان‌ و بوسیلهٔ کاربران ناشناس گذشته شده است خود داری کنند که برخی‌ از آنها مشکوک به آلودگی "تروجان" و "بد افزار" هستند!