هرچند نبینی تو ولی ملت ایران ..شیریست که بر پرچم خورشید نشان است

۱۳۹۰ دی ۲, جمعه

کشتار ارامنه و غیر قانونی بودن انکار آن هر دو محکوم است!ترک تباران معترض قانون محکومیت انکار کشتار ارامنه سه دلیل را برای مخالفت اشان بیان می‌‌کنند (به نقل از بی‌ بی‌ سی‌ فارسی):

 •  فرانسه مهد آزادی است و چنین قانونی برای معدود کردن آزادی بیان مخالف آزادی است
 •  نسل کشی‌ ارامنه دروغ است
 •  فرانسه باید ابتدا جنایت‌های استمارگرانه خود را محکوم کند و به فکر مشکلاتش باشد.

نفی نسل کسی‌ بیش از یک ملیون ارمنی نشان از پایبند نبودن ترکان امروزی به اخلاق و بی‌ انصافی آنان است. تعصب نژادی شدید ترکان و بخصوص بیزاری‌شان از کرد‌ها را در سفرهای بسیاری که به این کشور داشتم از نزدیک حس کردم. ولی‌ آیا این تنها ترک‌هایند که متعصب و حقیقت نشنو هستند؟ آیا این سرپوش گذاشتن بر حقایق تاریخی‌ تنها از روی تعصب است و  یا -به قول وزارت امور خارجه فرانسه-  بسبب آسیب زدن به  روابط سیاسی و اقتصادی نباید به آنها پرداخت؟ (همان منبع)

در این میان دلیل نخست معترضان ترک هم قابل توجه است. حق با آنان است که تبدیل به قانون شدن دستوری که بحث و گفتگو و یا حتی تشکیک در یک واقعه تاریخی‌ و یا هر شخص و دیدگاهی‌ را ممنوع می‌‌کند مغایر با آزادی بیان و حقوق بشر است; چه حقیقتی چون نسلکشی‌ ارامنه باشد و یا هولکاست یهودیان هر محدودیتی در بیان اندیشه و یا تحقیق و جستجو مذموم است.

تظاهرکنندگان ترک به مورد صحیح دیگری هم اشاره می‌‌کنند. چرا کشوری چون فرانسه خود ابتدا جنایت‌های استعماری اش را محکوم نمی‌‌کند و یا غرامتش را نمی‌‌پردازد؟ اینجاست که باید به مردمانی چون نسل‌های جدید ژاپن درود فرستاد که با بلندنظری خود، رفتار زشت اجدادشان را (در جنگ‌های جهانی‌) محکوم کردند و حتی غرامتش را هم پرداختند .

پیشنهاد من به وبلاگ نویسان ایرانی‌ آن است که هم بی‌ آزرمی ترکان در سرپوش گذاشتن بر حقایق تاریخی‌ و تحریف آن را نفی کنند و هم تصویب قوانین ضد آزادی بیان در اروپا و فرانسه را محکوم نمایند.


پی‌‌نوشت ۱- در وبلاگ گمنامیان، ترجمه مصوبهٔ رسمی‌ اتحادی اروپا و توجیه ممنوعیت انکار هولکاست بوسیله اروپاییان شرح داده شده است.

اعمال زیر توسط اعضا اتحادیه اروپا، جرم بوده و مجازات خواهد شد: 

-     تحریک افکار عمومی برای اقدام خشونت آمیز و ایجاد تنفر، حتی به وسیله انتشار اعلامیه، تصویر و یا دیگر منابع که بر علیه یک گروه از مردم بر اساس نژاد و رنگ پوست و مذهب و یا نسب آنها باشد.  
-   اگر در ملا عام به انکار، بخشش و یا کم جلوه دادن اثرات اعمال زیر بپردازند: "نسل کشی، جنایت علیه بشریت و یا جنایت جنگی و..."
-   هر گاه کسی به انکار هولوکاست در انظار عمومی بپردازد، به زندان از شش تا پنج سال محکوم می شود.

پی‌‌نوشت ۲- آلفرد عزیز هم توجیه خود را برای مخالفت با این قانون مصوب فرانسه نوشته اند که خواندنی است.


لینک نوشته  در وبسایت بالاترین

۸ نظر:

 1. ترکیه نگفته دروغه گفته تو ارقام مبالغه شده و گفته باید در نظر گرفت که این کار در یک جنگ که ارمنی به نیابت از دشمن از پشت خنجر میزدن صورت گرقته و همه کشته ها ارمنی نبودن و ترکها هم زیاد کشته دادن.
  در ضمن ترکیه چند بار گفته که محققان بیطرف بین المللی بیان بر اساس اسناد موجود در ترکیه و ارمنستان تحقیقات انجام بدن چیزی که همیشه از طرف ارمنستان رد شده است.
  در ضمن ارمنستان فعلا خودش اشغالگره بره تکلیف خودش رو مشخص کنه با سازمان ملل بعد بیاد ننه من قریبم راه بندازه. همچنین ارمنیها کم کشتار تو آذربایجان ایران(با حمایت و کمک روسیه و فرانسه) و جمهوری آذربایجان(قره باغ) انجام ندادن .
  فرانسه هم بهتره با اون رییس جمهور مضحکش برای کشتاری که تو الجزایر و آفریقا انجام دادن سینه بزنه .

  پاسخحذف
 2. یه کاری کردی باید پاش وایسی !
  ترک ها هم دست پیش گرفتن پس نیفتن!
  ترک ها فقط در مورد ارمنی ها نسل کشی انجام ندادن
  آشوری ها یونانی ها و کردها رو هم نسل کشی کردن !

  پاسخحذف
 3. کشوری که نمیتواند و یا نمی خواهد به واقعیت جنایات خود نظری انداخته و آنرا بدون هیچگونه رودربایستی محکوم نماید نمیتواند کشور و ملتی متمدن باشد و صد البته لیاقت عضویت در اتحادیه اروپا را ندارد. چنین ملتی همان مسلمانان عقب افتاده صدها سال پیش هستند که به امر اسلام عزیزشان میکشتند و میدریند و نابود میکردند.
  حتی اگر فرانسه هم مرتکب جنایات جنگی شده باشد، این به ترکها دست باز در ارتکاب جنایاتشان نداده و آنرا توجیه نمیکند یک ملت متمدن دست به کشتار زنان و کودکان و غیر نظامیان نمیزند و آنرا به اسم مجازات خائنین توجیه نمیکند. این واقعا شرم آور است. بگذریم از اینکه مجازات خائنین در یک سیستم متمدن نیاز به دادگاه و دادرسی عادلانه دارد. آقایان و خانمهای ترکها، اروپایی شدن و در زمره ملل متمدن به حساب آمدن لیاقت میخواهد.بدون اجرای دقیق و بی تنازل حقوق بشر نمیتوان همکاسه ملل متمدن جهان شد و از احترامی متناسب با یک عضو متمدن جامه بشری برخوردار گشت.

  پاسخحذف
 4. به نظر من حال که فرانسویها پای پیش گذاشته اند، باید با همین حمیت و جدیت به مساله کشتار اقلیت های دیگر هم در کشور ترکیه بپردازند. محکومیت نسل کشی کردها و آسوری ها میتواند قدم های بعدی باشد که اتحادیه اروپا بطور اعم و فرانسه بطور اخص میتواند در راه متحقق نمودن حقوق بشر در ترکیه و همساز نمودن ان کشور مسلمان با قوانین جهان متمدن، انجام دهد. همانطور که ارمنی کشی با عضویت در اتحادیه اروپا جور در نمیاید، کرد کشی و آسوری کشی و غیره هم هیچ کشوری را نمیتواند برخوردار از احترام متناسب با یک کشور اروپایی کند.

  پاسخحذف
 5. با شما موافقم و ترکیه راه دوری در پیش داره برای پیوستن به اتحادیه اروپا...شما فکر کنید در این کشور نماینده مجلس به جرم آدامس خوردن در حین سالگرد آتاترک از کارش برکنار میشه!

  پاسخحذف
 6. در مورد پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا بهتره یه پاسخی که عبدالله گل در جواب خبرنگار BBC که پرسید "ایا ترکیه خواهد توانست تا سال 2020 به اتحادیه اروپا بپیوندد با نه؟" داد یه نظری داشته باشین که جواب داد تا اونموقع خیلی تغییرات رخ خواهد داد و باید ببینیم ملت ترکیه باز هم در آنزمان تمایل دارند که به اتحادیه اروپا بپیوندند یا نه"
  منم فکر نمیکنم ترکیه دیگه زیاد تمایلی به پیوستن به اتحادیه اروپا که با الحاق احمقانه یونان به این اتحادیه تا مرز ورشکستگی رفته، داشته باشه.
  پس زیاد دور ور اتحادیه اروپا مانور ندید.اتحادیه ای که انگلستان و اکثر کشورهای نوردیک به پشم هم حساب نمیکنن و اتحادیه ای که در اون فرانسه برای جلوگیری از ورشکستگی بانکهای خودش ,که قبلا به یونان وام دادن و الان پس افتادنِ یونان, معادل با ورشکستگی بانکهای فرانسه هست ,آلمانیهارو خر کرده تا تاوان اشتباهی رو که سارکوزی کرده بدن.
  یک کلام بگم این سارکوزی دست کمی از احمدی نژاد خودمون نداره و با این گند کاریهاش تنها تفاوتش با احمدی نژاد اینه که تو فرانسه بدنیا اومده و به قول اردوغان بهتره بره برای قتل عام 15 درصد از جمعبت الجزایر در سال 1945و بعد قانون وضع کنه و اگه اطلاعی در این مورد و موارد مشابه در دیگر کشورهای آفریقا نداره بهتره بره از باباش پل سارکوزی در یارشون بپرسه.

  پاسخحذف
 7. این نظر توسط یک سرپرست وبلاگ حذف شد.

  پاسخحذف
 8. CHERA VAGTI ARAMANI TORKANE GARABAG RA MIKOSHTAND SHOMA KHAB BODI YA HANOZ ETEGAD DARIN KE TAKHTE JAMSHID SAKHTE SHODE BOD

  پاسخحذف

تمام نظرات را می‌‌خوانم و اگر سخن تازه‌ای باشد، پاسخ می‌‌دهم. تنها خط قرمز "خورشید نشان"، ناسزا گویی و آوردن واژگان توهین آمیز است که با پوزش بسیار، حذف می‌‌شوند; و بجز آن، پذیرای هر اندیشهٔ مخالفی هستم. از خوانندگان گرامی‌ خواهش می‌‌کنم که از باز کردن "لینک" هایی که در بخش گفتمان‌ و بوسیلهٔ کاربران ناشناس گذشته شده است خود داری کنند که برخی‌ از آنها مشکوک به آلودگی "تروجان" و "بد افزار" هستند!