هرچند نبینی تو ولی ملت ایران ..شیریست که بر پرچم خورشید نشان است

۱۳۹۰ دی ۲۷, سه‌شنبه

خانم گلشیفته عزیز! مقابله کردن با تحجر را زمانی‌ طولانی نیاز است


می‌‌گویند که این "برای بیان آزادی و اعتراض به سانسور در ایران است" و "این تصویر فریادی است در برابر یک جامعه پر از خشونت، نژادپرستی، تبعیض جنسی، آزار جنسی و ریاکاری است". (به نقل از فیسبوک گلشیفته فراهانی)

خانم گلشیفته عزیز!

امیدوارم این هدف شما نبوده باشد و قصد تنها تبلیغی تجاری یا یک اثر هنری باشد که آن حریم و تصمیم شخصی‌ شما است و ولی‌ در غیر آن، نقد شما را ضروری می‌‌دانم.

هدف البته ارزشمند است و این هم تحسین برانگیز که هنرمندانی چون شمایند که درد وطن دارند و از خواسته‌های مردمشان می‌‌گویند. ولی‌ آیا این چاره کار است؟ روش این بود که با برهنه شدن خود به جنگ موهومات بروید و اینشکل قفل و زنجیر از دست و پای زنان ایرانی‌ باز کنید؟ (منبع +)

شما پیکارجو این راه بودید و هنر والا و یکتایتان چه در دنیای سینما و چه موسیقی، اثر گذار و مایه مباهات جامعه ایرانی‌ بود و هست و خواهد بود.  این کارتان گرچه برای همان هدف است و ولی‌ انگار می‌‌خواستید میان بُر روید و انقلابی عمل کنید.

این حق شما بود و بدن شماست و انتخاب خودتان بود و اگر چون منی هم انتقاد می‌‌کنم، نه از حساب تعصب و غیرت و در بند بودن در آموزه‌های سنتی‌ و از روی حس مالکیت مردانه است که می‌‌خواهم واقع بین باشم و اثر آن را در آینده ببینم.

خود بیاندیشید که آیا توانستید به آن هدف والا که می‌‌پنداشتید نزدیک شوید؟ تابو‌ها را شکستید و شجاعت و جسارت خود را نشان دادید و به ضعم خود، صدای فروخورده زنان و دختران ستمدیده ایرانی‌ را فریاد زدید.

گلشیفته عزیز! می‌‌دانی چرا می‌‌پندارم این شیوه‌های انقلابی و هنجار شکنی‌های محیر العقول کارساز نیست؟ به همین وبسایت "بالاترین" نگاه و کن و ببین چه اندازه حرف و حدیث آغاز کرده است و عمل ات نه که به هدف نرسید که بیشتر تضاد‌ها را هویدا کرد. ولوله آنقدر زیاد شد که خبر به زندان شدن دو وبلاگ نویس زن ایرانی‌ را هم از نظر‌ها دور ساخت و دنیای مجازی فارسی زبان را تسخیر خود کرد.

بگذار چون مرا خشک مذهب بخوانند و یا هنرناشناس و مرد متعصب ایرانی‌. باور کن اگر که در فیسبوک ات نمی‌ آوردند که هدف از این کار، مبارزه برای آزادی بیان و رفع سانسور است، چنین نمی‌‌گفتم. هنرمند ای و آن هم در درجه بین‌المللی و این حق شما و هر کسی‌ است که در دو روز زودگذر فانی‌، به میل خود زندگی‌ کند و آزاد باشد. کاش جریان به همان تبلیغ جواهرات محدود باشد و مردمی احساساتی نشوند و بت از تو نسازند و قهرمان ات نکنند.

همانطور که عمل آن بانوی  وبلاگنویس مصری را نپسندیدم که نمی‌‌توانست اثربخش باشد و نشد و تنها حرف و حدیث‌هایی‌ تازه به راه انداخت، کار امروز شما را هم بی‌ فایده و از راهی‌ اشتباه می‌‌دانم، گرچه هم می‌ خواستید از این راه به همان هدف مقدس برسید و ولی‌ انگار مسیر اشتباه بود!

جامعه امروز ما نیاز به تابو شکنی‌های انقلابی و آنی‌ ندارد و می‌‌دانم راهی‌ دراز در پیش داریم که باید آهسته آن را رفت و تا در گذر زمان، به آنجا‌یی برسیم که آرزویش را داشته ایم.

با احترام،
داریوش

*کاریکاتور از رادیوزمانه

پی‌‌نوشت- تذکری از "ادمین" صفحه فیسبکی خانم گلشیفته دریافت کردم که مستندات و گفته‌های منتشر شده، نظر خود ایشان نیست و‌ در مورد تابو شکنی و مبارزات اجتماعی سخنی نگفته اند و هدف، تبلیغی ساده بوده است. گرچه باز این هم تغییری در اصل نوشته من ایجاد نمی‌‌کند که قهرمان سازی‌ها انجام شده است. خواندن "کامنت ها" و ناتوان بودن هموطنان به مدارا و بی‌ تابی از اختلافاتی که سر باز می‌‌کنند، مرا به نوشتن در این مورد مصمم تر کرد.


پی‌‌نوشت ۲-ترجمه شعر Laurent de Bartillat که بر روی این کلیپ آکادمی سزار 2012 گذاشته شده است و در آن خانم گلشیفته فراهانی لباس از تن در می‌‌آورند ، اینجا آورده شده است و به وضوح هدف ایشان را نشان می‌‌دهد.


بدن و روح مرا بنگرید؛ در این لحظه، برهنه؛ رها از بدن و روح؛ که تنها از من رنج می کشد؛ بدن و روحم را بر شما می گشایم؛ هنوز باکره؛ دست نخورده ام؛ آشفته می شوم؛ دی ان ای من برای همیشه حک شده است؛ به رقص می آیم؛او به خود من اعتبار می دهد؛ هنرم بازی کردن من خواهد بود؛ (گلشیفته: ) رویاهای نو من ماده خام ساختنشان خواهم بود؛ من احساسات لطیف را به لرزش در می آورم؛ مثل میوه هایی بر روی زبانم؛ من پوستم را به شما می دهم؛ در پوششی از بازی و ادراک؛ بکراز اشک و لبخند؛ نفستان را بند می آورم؛ از فریاد از نور؛ از فراوانی، من خودم را مست می کنم؛ نا ممکن شما، غیر قابل اعتراف شما، اگر سردم شود، مضطرب باشم، ساعت های نا معلوم، من ناشنوا می مانم مقابل ساعت خلاء؛ من باور دارم. من شیرجه می زنم، در این لحظه، برهنه، رها از بدن و روح؛ بدن و روحم را بر شما می گشایم.
مرا بنگرید
مرا بنگرید
راه باز است

*ترجمه سودابه راد

نوشته‌ای مرتبط از من در این مورد:
مبارزه ای مضر؛ از برهنه شدن وبلاگنویس مصری تا کنفرانس برلین


لینک نوشته در وبسایت بالاترین...آزادگی...دنباله...ریشه ها

۱۴ نظر:

 1. شما کی هستید که معیار ارزش تعیین کنید.
  واقعا نگاه کنید ببینید این ارزشها که ارزش حرف میزنید بیش از نفاق و دروغ و تظویر و ریا و فساد چه ارمغانی واسه فرهنگ ایران به ارمغان اورده ...
  پیشنهاد میکنم جدا در ارزشهاتون تجدید نطر کنید . کار ایشون یه کار شجاعانه هست . کدام زن ایرانی حاظر میشه خودش رو اینجوری به تیغ انتقاد بده .
  به نطر شما این انسان هست یا کسی که با چادر و برقه شوهر مردم رو از راه به در میکنه ...
  ما برون را ننگریم و قال را ما درون را بگریم و حال را

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. در شجاعت ایشون شکی‌ نیست و ولی‌ سخن آن نبود!

   حذف
 2. آنگاه که زمان مرگ‌ام فرا برسد،کسی‌ که باید بمیرد منم.پس بگذار آنطور که می‌خواهم زندگی‌ کنم.
  جیمی هندریکس

  پاسخحذف
 3. کار ایشان بی فایده نیست به این دلیل که همان گونه که در این متن نوشته شده چنین کارهایی در گفتگو های بسیاری را باز کرده، مسائلی که افرادی مانند نویسنده متن سعی دارند آن را با خبر زندان رفتن افراد از نظر دور کنند، اخبار زندان رفتن تا کی؟ اینکه خانم الف به زندان رفت آقای ب در زندان اعتصاب غذا کرد خانم پ از زندان آزاد شد خانم ت وارد زندان شد حکم زندان برای آقای ج صادر شد چه دردی را از که دوا کرده؟ به چه دلیل فکر می کنید انتشار و مطالعه اخبار زندان می تواند تحولی را ایجاد کند؟ بازی با اخبار شده است کار روز و شب بعضی ها و با انتشار این اخبار نان می خورند. انتشار خبر زندان رفتن افراد تا به امروز کمکی به کسی نکرده و در آینده هم نخواهد کرد. چیزی که کمک کننده است این است که شنیده شود افرادی وجود دارند که در زندان را می شکنند نه اینکه به زندان می روند. آن خانم مصری و خانم گلشیفته هم چنین کسانی هستند، اینها به ما یاد می دهند که می توان در زندان را بر روی سر زندان بانان خرد کرد نه اینکه مانند گوسفند شاهد باشیم که یک یک افراد به زندان می برند و ما هم اخبار زندان رفتن افراد را انتشار می دهیم و اخبار زندان رفتن افراد را مطالعه می کنیم.

  پاسخحذف
 4. Kamelan ba nevisande movafegham

  پاسخحذف
 5. اصلا به شما چه ربطی داره که واسه مردم تعیین تکلیف می کنید. این ملا بازی رو جمعش کنید ببرید قم. تا کی باید خانم های ایرانی به ارزش های مشت عرب وحشی عقب مونده وانمود کنند؟ ایشان هر کاری دلش می خواد حق داره انجام بده تا چشم جناب عالی کور

  پاسخحذف
 6. با این کارش بیشتر به جای اینکه به مردم کمک کنه به این رژیم کمک کرد.

  پاسخحذف
 7. به نظر من مسئله اصلن هيچکدام از اينها نيست ، دقت کنيد شما نيز در دام واکنش سازی های جمهوری اسلامی افتاده ايد . يعنی به ماجرا يا بسيار بهای مثبت داده ايد يا بسيار ارزش منفی. اگر اين خانم يک هنر پيشه خارجی بود چه؟ اين کار فقط يک کار بسيار معمو لی است که در عرصه هنر، زندگی شخصی حتا غير هنرمند يا يک انسان آزاد يا حتا يک فاحشه که از طريق فحشا امرار معاش می کند و يا کسی که کنجکاوی مردم را ارضا می کند کاملن معمولی و طبيعی است. اين خانم نه اقدام انقلابی کرده است و نه حرکتی ضد ارزشی ، اين کاری است که بسياری به دلايل مختلف می کنند و اهميتی هم ندارد.مثل يک شعر است که يا دوست داريم يا اينکه از سبک آن خوشمان نمی آيد با شاعرش بحثی نيست.

  پاسخحذف
 8. یه کم با دقت به نظرات نگاه کنید.چقدر ما ایرانیا بدبختیم که حوصله شنیدن نظر مخالف رو اصلا نداریم.
  آخه بیچاره نظرشو داده تعیین تکلیف کجا بود

  پاسخحذف
 9. نمی دانم به چه دلیل می گویید این کار موثر نبوده است. هدف از این کار شکستن تابوها بوده است که دقیقا حاصل شده و همین که این همه بحث بر سر این موضوع شروع شده نشان می دهد که این تابو شکنی بازتاب گسترده ای هم داشته است. وقتی یک مساله حالت وخیم و حاد پیدا می کند، ممکن است برای مقابله با آن استفاده از روشهای حاد و خارج از چارچوب عادی لازم باشد. مساله حجاب و پوشیدگی هم در کشور ما حالت افراطی و وخیم پیدا کرده است. دقت کنید که روزی روزگاری دست دادن یک چهره ایرانی با یک زن خارجی در مجامع جهانی چیزی در حد فاجعه تلقی میشد. امروز با این تابو شکنی ها، دست دادن اصغرفرهادی با آنجلینا جولی فقط باعث غرغر مختصری در چند رسانه حکومتی می شود.
  برای مقابله با تفکرات پوسیده حاکم بر حاکمان جامعه تنها راه ادامه این تابو شکنی هاست تا ذهن و چشم و گوش مردمان و حاکمان به این موضوعات عادت کند و دیگر بی حجاب ظاهر شدن یک زن ایرانی در خارج از کشور روح لطیفشان را آزرده نکند.

  پاسخحذف
 10. درود بر گلشیفته که نمونه یک ایرانی اصیل و متمدن است.و مبارزه با تحجر را به بهترین شکل آغاز کرد.

  پاسخحذف
 11. این خانم بازیگر نه تابو شکنی کرد نه حرکت انقلابی
  تابو شکنی را زنانی انجام دادن که در زندانهای رژیم هستن
  تابو شکنی و حرکت انقلابی را نسرین ستوده ها و شبنم مدد زاده ها کردن که پای حرفشان ایستادن با وجود شکنجه تهدید ارعاب به دژخیم نه گفتن
  نه اینهایی که توی اروپا نشستن به قول شریعتی روشنفکران گیلاسی که میشینن توی کافه یک گیلاس میرن بالا فکر میکنن شدن روشنفکر

  پاسخحذف
 12. البته اون صفحه ی فیسبوکی که گذاشتید صفحه ی رسمی خانم گلشیفته فرهانی نیست
  ---
  http://www.facebook.com/pages/Golshifteh-Farahani/30638898037?ref=ts
  این صفحه برای ایشونه
  ---
  دقت کنید! به نقل از کسه دیگه از طرف خانم فرهانی صحبت نکنید!
  درود

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. عزیز جان! شما پی‌‌نوشت را خواندی؟ در ضمن ترجمه اشعاری که در آن فیلم گفته می‌‌شد و خود گلشیفته‌ها می‌‌گفت تفاوتی‌ با همان ندارد!

   حذف

تمام نظرات را می‌‌خوانم و اگر سخن تازه‌ای باشد، پاسخ می‌‌دهم. تنها خط قرمز "خورشید نشان"، ناسزا گویی و آوردن واژگان توهین آمیز است که با پوزش بسیار، حذف می‌‌شوند; و بجز آن، پذیرای هر اندیشهٔ مخالفی هستم. از خوانندگان گرامی‌ خواهش می‌‌کنم که از باز کردن "لینک" هایی که در بخش گفتمان‌ و بوسیلهٔ کاربران ناشناس گذشته شده است خود داری کنند که برخی‌ از آنها مشکوک به آلودگی "تروجان" و "بد افزار" هستند!