هرچند نبینی تو ولی ملت ایران ..شیریست که بر پرچم خورشید نشان است

۱۳۹۲ اردیبهشت ۲۰, جمعه

جنجال فوکوس؛ از مسوولیت رضا پهلوی در ادامه پیگیری ماجرا تا جوسازی های حاشیه ای۱- داستان به یک سال پیش بازمی گردد و مصاحبه آقای رضا پهلوی با نشریه اینترنتی آلمانی "فوکوس آنلاین". در بازنشرآن مصاحبه به زبان فارسی، سخنانی به شاهزاده نسبت داده شد (از قسم این که پادشاه قانونی است و یا حمایت ایشان از حمله نظامی به ایران) که در تضاد کامل با صدها گفتگوی پیشین و پسین از آن بود (منبع +). 

۲- دفتر آقای رضا پهلوی (با تاخیر) در مورد این سوء تفاهم (و یا توطئه!) توضیح می دهد و شخص ایشان در مصاحبه تلویزیونی با شبکه "کانال یک" عنوان می کند که نشریه آلمانی از تسلیم صدای ضبط شده مصاحبه خودداری کرده است. همچنین ایشان از پیگیری حقوقی  ماجرا خبر می دهند (بنا به گفته های ایشان، در پیاده کردن نوار مصاحبه و ترجمه آن تحریف شده است).

۳-توضیحات رضا پهلوی برای برخی قابل قبول نیامد و خواستار روشنگری ازجریان شدند. ماجرایی که تا یک سال پس از آن هم خاتمه نیافت!

۴- موجی وبلاگی با رو شدن مدرکی جدید در به اصطلاح روشنگری از نشریه آلمانی به راه می افتاد (منبع +) با مضمون کلی وابستگی آن نشریه به جمهوری اسلامی (که هدفش تخریب و بی آبرو کردن رضا پهلوی بوده است). همچنین عنوان می گردد که آن نشریه آلمانی رسما از ارایه نوار مصاحبه سرباز می زند (با ارایه سندی از مکاتبات وکیل آقای پهلوی).

و اما چاره کار به عقیده نگارنده:

الف- رضا پهلوی در ردای سیاستمداری است و در این جایگاه، باید انتظار پیش آمدن چنین جنجال هایی را هم داشته باشد. ناگفته پیدا است که برخی از انتقادها تنها از کین و دشمنی های پیشین و تنها به هدف تخریب شخصیت ایشان است ولی با بالا گرفتن ماجرا، کسان دیگری هم بودند که بی غرض پرسش گری کردند و البته وظیفه سیاستمداران است که پاسخگو باشند (هرچند به دفعات!).

ب- پاک کردن صورت مساله و سعی در ربط دادن آن نشریه آلمانی به جمهوری اسلامی هم کمکی به پایان دادن این جریان نخواهد کرد (که نکرد!).

پ- و در پایان این که عصبانیت و زودرنجی چه از جانب دوستداران آقای پهلوی و چه منتقدان ایشان کمکی به روشن شدن قضیه نمی کند. شاید بهترین و تنها راه، ادامه پیگیری های حقوقی و ارایه شکایت رسمی از نشریه آلمانی باشد (گرچه با صرف پول و وقت زیاد) تا در نهایت، اصل ماجرا برای تندترین منتقدان شاهزاده هم روشن گردد.

۳ نظر:

 1. سپاس لینک بسیار خوب و بی طرفانه ای بود . قضیه نشریه فوکوس شخصیت شاهزاده را در پیشگاه مردم ایران آسیبی نزده است و این جنجال تنها میان گروهی از فعالین سیاسی است و بس . کسانی نیز که مغرض هستند با هیچ سند و دلیلی قانع نخواهد شد ، حتا گر نشریه فوکوس رسما به اشتباه خود اعتراف کند باز می گویند شاهزاده به این نشریه پول داده است یا دلیل دیگری خواهند تراشید.
  این روزها مساله انتخابات رژیم که چنین به نظر می رسد دزد و جنایتکاری به نام رفسنجانی را می خواهند به عنوان ناجی مشکلات بین المللی ایران قالب کنند بسیار مهم است . آن هم کسی که چند پرونده جنایی در دادگاه های بین المللی دارد و حتا نمی تواند به کشورهای آزاد جهان سفر کند چه برسد به این که بخواهد مشکلات بین المللی ایران را حال کند .

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. ممنون روشنگر جان.. ببین به کجا رسیدیم که بهرمانی نوقی بشه منجی ما!!!

   حذف
 2. راستش برای کسانی که به دلیل پیگیری همیشگی با نگرش , ایده و سخنان شاهزاده آشنایی دارند مسیله فوکوس بدون پیگیری قضایی هم واضح و روشن هست گرچه منطقا با در نطرگرفتن شواهد منتشر شده هم می شود به نتیجه مشابه رسید . بهر حال ضمن تقدیر از دید بیطرف شماامیدواریم با شواهد و مدارک جدیدتر به پاسخ قطعی برسیم .

  پاسخحذف

تمام نظرات را می‌‌خوانم و اگر سخن تازه‌ای باشد، پاسخ می‌‌دهم. تنها خط قرمز "خورشید نشان"، ناسزا گویی و آوردن واژگان توهین آمیز است که با پوزش بسیار، حذف می‌‌شوند; و بجز آن، پذیرای هر اندیشهٔ مخالفی هستم. از خوانندگان گرامی‌ خواهش می‌‌کنم که از باز کردن "لینک" هایی که در بخش گفتمان‌ و بوسیلهٔ کاربران ناشناس گذشته شده است خود داری کنند که برخی‌ از آنها مشکوک به آلودگی "تروجان" و "بد افزار" هستند!