هرچند نبینی تو ولی ملت ایران ..شیریست که بر پرچم خورشید نشان است

۱۳۹۲ شهریور ۹, شنبه

آیا مطلب تازه ای در جنجال خبری آزادی سازی اسناد سیا در مورد ۲۸ مرداد وجود داشت؟! آنچه که از اسناد خوانده نشد (شبکه من و تو)شبکه من و تو  مستند ۲۴ دقیقه ای در مورد آزاد سازی اسناد سیا تهیه کرده است که بسیار قابل توجه است.  گفتگو این شبکه با یکی از محققان دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا که منتشر کننده این اسناد بود مشخص می کند که هیچ نکته قابل تاملی  در سری جدید اسناد سیا وجود نداشته است. اسنادی که موجی رسانه ای به راه انداخت و رسانه هایی چون بی بی سی فارسی بدون آنکه حتی به جزئیات آن بپردازند برای یک هفته ای آن را در بوق و کرنا کردند که خود سبب اختلاف اندازی بزرگی در میان ایرانیان دنبالگر این جریانات شد! تیتر رسانه های فارسی زبانی چون بی بی سی فارسی یا صدای آمریکا این بود که سازمان سیا بعد از ۶۰ سال به نقش خودش در "کودتا"ی ۲۸ مرداد اعتراف کرد و دیگر هیچ شک و شبهه در آمریکایی بودن آن وجود ندارد. به نقل از شبکه "من و تو"، نپرداختن این رسانه ها به جزئیات اسناد  را "lazy journalism" یا ناشی از گرایش های سیاسی گردانندگان آن می توانیم بدانیم.

این نکته حایز اهمیت است که در مقدمه خود وبسایت جورج واشنگتن در صفحه این اسناد درج شده است که کشف تازه ای در اسناد سیا وجود نداشته است. از سوی دیگر، قسمت های تعمدا خوانده نشده این سری اسناد (که پیشتر و یا به تازگی آزاد شده اند) چه در بر داشت؟

سند:
شک  و شبهه سیا به "دکتر حسین فاطمی"و رابطه خاصش با بریتانیا و سرویس های جاسوسی اش.

سند:
 اشارات بسیاری به ارتباط تنگاتنگ روحانیون با سرویس های جاسوسی بریتانیا و آمریکا و اطمینان خاطر به چنان همکاری. به شکلی که در این سند آمده است که "به باور ما تقریبا همه رهبران مذهبی مهم به شدت مخالف مصدق هستند".

سند:
رهبران مذهبی مهم دارای ارتباط قوی با ایستگاههای جاسوسی انگلیس و آمریکا هستند.

سند:
وظایف رهبران مذهبی* در برکناری مصدق توسط سازمان های جاسوسی به آنها دیکته می شده است (از دقیقه هشتم تا یازدهم ببینید).

سند:
کسب  موافقت شاه به برکناری مصدق؛ پیش از برکناری مصدق به شاه چنان تلقین شده بود که برکناری مصدق  ربطی به ملی شدن صنعت نفت نداشته و هدف آن کمک به اقتصاد ورشکسته ایران بوده است و مقابله با نفوذ حزب توده و نابود نشدن استقلال ایران. از شاه به عنوان فردی که ناتوان از تصمیم گیری است یاد می شود و اینکه دست بریتانیا را پشت همه امور می دیده ( با اینکه بریتانیا وعده داده بود که در صورت برکنار مصدق، قرار داد نفتی بمراتب بهتری با ایران خواهد بست).

سند:
گروه تروریستی مرتبط با روحانیون (احیانا فدائیان اسلام) وظیفه داشتند که وکلای همگام با مصدق در مجلس و اعضای دولت را تهدید به عملیات مستقیم کنند (=ترور).

سند:

 حوادثی از ۲۵ مرداد تا ۲۸ مرداد رخ داد و سقوط مصدق را تسهیل کرد: ملی گراها و کمونیست ها طرح تشکیل جمهوری دادند که در تضاد با خواست عموم بود که به شاه سمپاتی داشتند.

 سند:

فرار احساس برانگیز شاه از کشور وفاداری مردم به او را تقویت کرد و تهییج شدند. تمام این موارد به یک قیام کاملا مردمی منتهی شد.

 سند:

کرملین روزولت: حسین مکی، معظمی و رضوی  (از اعضای جبهه ملی) موافقت به برکناری مصدق از نخست وزیری می کنند به شرط آنکه نخست وزیر جدید از میان جبهه ملی انتخاب شود. 

سند:

زاهدی موافق نیست که برکناری شاه غیر قانونی باشد و معتقد بوده است که ابتدا شاه باید مصدق را قانونا عزل کند.

*در سایر اسناد هم کشف تازه و موثری نبود و تنها به وقایع پس از ۲۸ مرداد پرداختند.


video

*جالب است که در اسناد سیا، نام این افراد مخفی شده است که می تواند نشان دهنده آن باشد که لااقل تا سال  ۲۰۰۰(زمان منتشر شدن این اسناد)، در ایران زنده بوده اند و سیا نخواسته است که هویت آنها آشکار شود!

 فیسبوک  خورشیدنشان 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

تمام نظرات را می‌‌خوانم و اگر سخن تازه‌ای باشد، پاسخ می‌‌دهم. تنها خط قرمز "خورشید نشان"، ناسزا گویی و آوردن واژگان توهین آمیز است که با پوزش بسیار، حذف می‌‌شوند; و بجز آن، پذیرای هر اندیشهٔ مخالفی هستم. از خوانندگان گرامی‌ خواهش می‌‌کنم که از باز کردن "لینک" هایی که در بخش گفتمان‌ و بوسیلهٔ کاربران ناشناس گذشته شده است خود داری کنند که برخی‌ از آنها مشکوک به آلودگی "تروجان" و "بد افزار" هستند!